T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / KADIKÖY - Kadıköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Haberler

May

Türkiye’ de her yıl  18-24 Mayıs tarihleri arasında  Müzeler Haftası kutlanır; bu haftada ülkemizin kültür varlıkları tanıtılır, eski eserlerin korunması ve  gereği anlatılır. Müzeler Haftasında müzelerimiz ücretsiz olarak açılır, müzeler gezilerek milli kültür ve tarih bilgimiz zenginleştirilir. Hafta içinde açık oturumlar düzenlenerek . Uzmanların konferans vermeleri sağlanır. Ayrıca  Okullarımızda  Tabiat Varlıkları ve Müzeler köşesi hazırlanır, bu köşede müzecilikle ilgili basında çıkan yazılar sergilenir.18 Mayıs; Uluslararası Müzeler Konseyi  tarafından ‘’ Uluslararası Müzeler Günü’’ olarak kabul edilmiş olup UNESCO tarafından da tüm Dünya’da 18 Mayıs günü ‘’ Müzeler günü’’ ilan edilmiştir. Ülkemizde 1982 yılından bu yana Kültür ve Turizm Bakanlığının girişimleriyle 18-24 Mayıs her yıl ‘’Müzeler Haftası’’ olarak kutlanmaktadır. 2017 Müzeler Haftası 18 Mayıs Perşembe ile 24 Mayıs Çarşamba tarihlerini içine alan haftadır.

May

Okulumuz Kadıköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı 100. Yıl kutlama törenimize Kadıköy Kaymakamı Sayın Dr. Mustafa ÖZARSLAN, İkmal Maliye Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanı Tuğgeneral Mehmet Salih AKAY, Kadıköy Belediye Başkanı Yrd. Rahmi YÜCE, AK Parti Kadıköy İlçe Başkanı Av. Aydoğan AHIAKIN, , İlçe Milli Eğitim Müdürü Sadık ASLAN, İlçe Müftüsü Mahmut Çakır,  Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Tarkan MERCUL, İlçe Sağlık Müdürü Neslihan UYAR, İlçe Nüfus Müdürü  Ali DEMİRCİOĞLU,  İlçe Tarım ve Orman Müdürü Umut YAYLAK  Kadıköy Aziz Berker İlçe Halk Kütüphanesi Müdür V. Lütfi UĞUZ, Kadıköy Belediyesi Meclis Üyesi Meryem EKŞİOĞLU, kurum amirleri, öğretmenler, vatandaşlar ve öğrenciler  katıldılar.

Milli mücadelenin 100. Yıl dönümü dolayısıyla coşkuyla kutlanan programımız saygı duruşu ve akabinde İstiklal Marşının okunması ile başladı.  Düzenlenen programda öğrencilerimiz, günün anlam ve önemini anlatan şiirler ve kompozisyon okudular, okul koromuzun seslendirdiği şarkılar ,Spor Kulübümüz step gösterisi,Kadıköy Halk Eğitim Merkezi halk oyunları, dans gösterileri ve ödül töreniyle sona erdi.

May

19 MAYIS 1919 TARİHİNİN ANLAMI VE ÖNEMİ 
  
 

UZM. NEŞE ÇETİNOĞLU (*)

19 Mayıs 1919 tarihi, Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihindeki dönüm noktalarından biridir. Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı tarih olan 19 Mayıs aynı zamanda “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanmaktadır. Atatürk Millî Mücadele sıralarında Türk milletini ileri götürecek olanların ve köhnemiş fikirlere karşı gelecek olanların genç fikirler olduğunu görmüştü. Bu nedenle de “gençlik” kavramı Atatürk için ayrı bir önem taşımaktadır. Atatürk gençlerden sık sık bahsederken, yaş sınırı dışında fikri olarak gençliği yani, fikirde yeniliği ifade etmiştir. O’nun şu sözü çok anlamlıdır:“Genç fikirli demek, doğruyu gören ve anlayan gerçek fikirli demektir.” (1)

Atatürk’ün gençliğe armağan ettiği ve “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanan 19 Mayıs tarihinin önemini daha iyi anlayabilmek için Atatürk’ün 16-19 Mayıs 1919 tarihleri arasında gerçekleştirdiği İstanbul-Samsun yolculuğunu bir kez daha hatırlamamız gerekir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihindeki önemli olaylardan biri Atatürk’ün Samsun’a ayak basışıdır. TürkMilleti Birinci Dünya Savaşı sonrasında kötüleşen koşullar içinde kurtuluş çareleri ararken büyük bir lider Mustafa Kemal Atatürk ortaya çıktı ve Samsun’a ayak basarak “Kurtuluş” yolunu açtı. Dolayısıyla Atatürk’ün 16-19 Mayıs 1919 İstanbul’dan başlayan yolculuğu bir kurtuluş dönemini simgeler. Samsun’a ayak basışının taşıdığı önem Atatürk’ün Büyük Nutku’nu 19 Mayıs 1919 Samsun’a çıkışı ile başlatmasından anlaşılmaktadır ki şimdi bu yolculuğu kısaca anlatmaya çalışalım.

Samsun işgal kuvvetleri için önemli noktalardan biriydi. Stratejik bakımdan büyük öneme sahipti ve Karadeniz’den Orta Anadolu’ya açılan en rahat ve güvenilir bir kapıydı. İngilizler 9 Mart 1919 tarihinde Samsun’a askerî birlik çıkarmışlardı. Buna tepki olarak Türk Makinalı Tüfek birliğinden Hamdi adındaki bir teğmenin askerlerini alarak dağa çıkması (2)dikkatleri bu bölgeye çekti ve İngiliz Yüksek Komiserliği’nin de Türk halkının silâhlandığı konusundaki şikayetleri üzerine bu bölgeye güvenilir bir kumandanın olağanüstü yetkilerle gönderilmesine karar verildi. Bu kumandan Mustafa Kemal Atatürk’tü ve Atatürk uzun zamandan beri ülkenin içinde bulunduğu bu umutsuz duruma üzülüyor ve birşeyler yapmak içinAnadolu’ya geçmek istiyordu. Bu O’nun için bulunmaz fırsattır. İstanbul-Samsun yolculuğu öncesinde Atatürk’le Padişah Vahdettin arasında geçen konuşmayı Atatürk şöyle anlatır:(3)

“-Paşa, Paşa!... Şimdiye kadar devlete çok hizmet ettin!Bunların hepsi artık bu kitaba girmiştir (bu bir tarih kitabıdır)! Bunları unutun, dedi, asıl şimdi yapacağın hizmet hepsinden daha önemli olabilir...Paşa, Paşa...Devleti kurtarabilirsin!...

Bu sözlerden hayrete düştüm. Acaba Vahdettin benimle içtenlikle mi konuşuyor?...O Vahdettin ki... bütün yaptıklarından pişman mı olmuştur?Aldatıldığını mı anlamıştı?Fakat, böyle bir yorum ile başka konulara girişmeyi ürkütücü saydım, kendine karşılık verdim:

-Kişiliğe güveninize ve bana bunca yüz verişinize teşekkür ederim...Elimden gelen hizmeti esirgemeyeceğime lütfen güveniniz...”

Atatürk bu konuşmada plânlarının sezilmiş olabileceği duygusuna kapılmıştı ama, O’nu bekleyen ve O’na güvenen bir“Türk Milleti” vardı.

Atatürk ile beraber 16 Mayıs 1919 Cuma günü başlayacak yolculuğa gemi kaptanı İsmail Hakkı Durusu dışında 18 kişi eşlik edecekti. Bu 18 kişinin adları şöyleydi:(4) III. Kolordu Komutanı Kurmay Albay Refet Bey (General Bele), Müfettişlik Kurmay Başkanı Kurmay Albay Manastırlı Kâzım Bey (General DIRIK), Müfettişlik Sağlık Bakanı Doktor Albay İbrahim Talî Bey (ÖNGÖREN), Kurmay Başkan Yardımcısı Kurbay Yarbay Mehmet Ârif Bey(AYICI), Karargâh Erkân-ı Harbiyesi İstihbarat ve Siyâsiyât Şubesi Müdürü Kurmay Binbaşı Hüsrev Bey(GEREDE), Müfettişlik Topçu Komutanı Topçu Binbaşı Refik Bey(SAYDAM), Müfettişlik Başyaveri Yüzbaşı Cevad Abbas(GÜRER), Kurmay Mülhakı Yüzbaşı Mümtaz (TÜNAY),Kurmay Mülhakı Yüzbaşı İsmail Hakkı (EDE), Müfettişlik Emir Subayı Yüzbaşı Ali Şevket (ÖNDERSEV), Karargâh Komutanı Yüzbaşı Mustafa Vasfi (SÜSOY), Kurmay Başkanı Emir Subayı ve Müfettişlik Kâlem Âmiri Üsteğmen Arif Hikmet (GERÇEKÇI), İaşe Subayı Üsteğmen Abdullah(KUNT), Müfettişlik İkinci Yaveri Teğmen Muzaffer (KILIÇ), Şifre Kâtibi, Birinci Sınıf Kâtip Fâik (AYBARS), Şifre Kâtibi Yardımcısı, Dördüncü Sınıf Kâtip Memduh (ATASEV).

Atatürk beraberindeki kişilerle beraber 16 Mayıs 1919 Cuma günü öğleden sonra “Bandırma” adındaki eski bir vapurla Galata rıhtımından ayrılır. 17Mayıs 1919 Cumartesi günü Bandırma Vapuru saat 21.40 sıralarında İnebolu’ya varır. 18Mayıs 1919 Pazartesi günü beklenen yolculuğun sonuna gelinir. Yolcular Kalyon Burnu denilen yerden sandallarla Merkez iskelesine çıkarılırlar. Bu sandallardan birinin sahibi olan İsmail Yurtsever, o zaman için Atatürk’ü tanımadığını söyler,Atatürk’ü sandalda ve Samsun’da iken geniş yakalı lejyon kaputu ve başında kalpakla gördüğünü anlatır. (5)

Atatürk, İstanbul’dan başlayan ve Samsun’da sona eren yolculuk esnasında görevli bir askerdi ve giyimi de buna uygundu ancak Samsun’a ayak bastığı günden birkaç gün sonra asker değil, sivil olarak hareket edecekti.

Atatürk’ün Samsun’a çıkışında gördüğü manzara pek parlak değildi. Şehirde İngiliz işgal kuvvetleri vardı. Pontusçular sokaklarda kol geziyordu. Halk kendisini koruyamayacak durumdaydı. Atatürk bugün müze haline getirilen Hıntıka Palas’ta kaldıkları süre içinde hep bu sorunları düşündü, yolculukta geçirdiği uykusuz geceler sona ermemişti; şimdi de burada uykusuz geceler başlıyordu. Ama, O’nda ve O’nun gibi düşünenlerde bu azim oldukça hiçbir engel aşılmaz değildi.

Kısaca vermeye çalıştığımız bu yolculuk Türk Milleti için bir dönüm noktası oldu ve kurtuluşun başlangıcıydı. Millî Mücadele’yi başlatmak üzere Samsun’da Anadolu topraklarına bastığı 19 Mayıs 1919 tarihinin önemi nedeniyle de 19 Mayıs’ı Türk gençliğine armağan etti. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi gençlik kavramı genel anlamda fikirlerdeki yeniliği anlatmaktadır.

Atatürk“Gençler!Benim gelecekteki emellerimi gerçekleştirmeyi üstlenen gençler!Bir gün bu memleketi sizin gibi beni anlamış bir gençliğe bırakacağımdan dolayı çok memnun ve mesudum”(6)derken Türk gençliğine olan güvenini de anlatmıştır.

Atatürk’ün şu sözleri hepimiz için bir rehber olmalıdır:“Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu kâfidir”(7)demiştir. Atatürk’ü anlamak, yaşadıklarını ve fikirlerini bilmekle mümkündür. Dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında yaşanan zorlukları her zaman göz önünde tutarak, 19 Mayısları Atatürk’ün emanetine daima sahip çıkarak kutlamalıyız. 
  
  
  
 

(*)Atatürk Kültür,Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Araştırma Merkezi uzmanı.

(1)Atatürk’ün Fikir ve Düşünceleri, Hazırlayan:Utkan Kocatürk, 3. Basım, Ankara 1984, s.76.

(2)Sabahattin Selek,Anadolu İhtilâli, İstanbul, 1981, s.206.

(3)Falih Rıfkı Atay ve Mahmut Soydan,Atatürk’ün Anıları, İstanbul, 1982, s.153.

(4)Fethi Tevetoğlu, Atatürk’le Samsun’a Çıkanlar, Ankara 1987, s.16; Sadi Borak, Atatürk, İstanbul 1973, s.242; Şevket Süreyya Aydemir, Tek Adam 1919-1922, 2.Cilt,İstanbul, 1983, s.19; Sabahattin Selek, Anadolu İhtilâli, İstanbul 1981, s.213.

(5)Hürriyet, 19 Mayıs 1973, s.4.

(6)Atatürk’ün Fikir ve Düşünceleri, Hazırlayan:Utkan Kocatürk, 3.Basım 1984, s.164-165.

(7)A.g.e., s.342.

May

100. Yıla hazırlanıyoruz.Bu yıl Kadıköy Kaymakamlığı ve Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile 100.Yılı münasebetiyle 19 Mayıs Atatürkü Anma Gençlik ve Spor Bayramı İlçe töreni okulumuz bahçesinde yapılacak olmasının sevinci ve mutluluğu ile okul bahçemizin hazırlarımız devam ediyor.

May

OKULUMUZ KANTİNİ 24 YILLIK EMEKTARLARI NEBAHAT ABLAMIZ VE ALİ ABİMİZ TÜM ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLERİMİZLE VADALAŞTI.KENDİLERİNE 24 YILLIK VERMİŞ OLDUKLARI HİZMETLERİNDEN DOLAYI TEŞEKKÜR EDİYOR VE BUNDAN SONRA Kİ YAŞANTILARINDA SAĞLIKLI VE MUTLU GÜNLER DİLİYORUZ.

May

UYGULAMA ANAOKULU OKYANUS SINIFI ÖĞRENCİLERİMİZ 1. SINIFA HAZIRLIK AŞAMASINDA İLKOKUL KÜLTÜRÜNÜ ÖĞRENMEK AMACIYLA MODA İLKOKULUNU GEZEREK OKUL KÜLTÜRÜ HAKKINDA BİLGİ EDİNDİLER.

May

OKULUMUZ FRAFİK BÖLÜMÜ SIFIR ATIK PROJESİ KAPSAMINDA BEZ ÇANTA BASKI TASARIMLARI YAPTILAR.

May

OKULUMUZ REHBERLİK SERVİSİ BU YIL BİR ÇOK ÜNİVERSİTE GEZİSİ DÜZENLEYEREK 12. SINIF ÖĞRENCİLERİMİZİN ÜNİVERSİTELER HAKKINDA BİLGİ SAHİBİ OLMALARINI SAĞLADILAR.BU ANLAMDA GERÇEKLEŞEN GEZİLERİMİZ ÖNÜMÜZDEKİ YIL İÇİNDE DEVAM EDECEKTİR.

May

Okulumuz Beden Eğitimi öğretmenleri Zühal Mısırlıoğlu ve N. Pınar Kaya okulumuz öğrencilerini 19 Mayıs Atatürk ´ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısla okul bahçesinde çalışmalarını yaptırdılar.

May

OKULUMUZ EDEBİYAT ZÜMRESİ TARAFINDAN 19 MAYIS ATATÜRK´Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI DOLAYISIYLA PANOLARIMIZI HAZIRLADIK.

May

KADIKÖY KAYMAKAMLIĞI TARAFINDAN 19 MAYIS ATATÜRK´Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI 100 YILI DOLAYISIYLA DÜZENLENEN GENÇLİ ŞÖLENİNDE ÖĞRENCİLERİMİZ 19 MAYIS 100. YIL GENÇLİK OYUNLARI 800 METRE GENÇ KIZLAR 2. KUPASI ALMAYA HAK KAZANMIŞTIR.KENDİLERİNİ TEBRİK EDER BAŞARILARININ DEVAMINI DİLERİZ.

May

Okulumuz Uygulama Anaokulu Güneş sınıfı Aile katılımı etkinliği ile pasra yapmışlardır.

May

Gençlik Haftası kapsamında Kadıköy Kaymakamı Mustafa Özarslan´ın açılışını yaptığı Gençlik Şöleni´ne Okulumuz Atletizm yarışlarına katılan ve derece alan öğrencilerimizle birlikte katıldık.

May

Okulumuz Kuyumculuk Teknolojileri Bölümü 10. sınıf öğrencileri,Kuyumculuk Teknolojileri Bölüm öğretmenleri ile birlikte 19 Mayıs Atatürk ´üAnma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla 100. Yıla özel Broş çalışmaları yaptılar.

May

Okulumuz Uygulama Anaokulu Okyanus sınıfı ve Yıldızlar sınıfı öğrencileri Şişli´de bulunan Atatürk Evi Müzesini ziyaret ettiler.